Od Czego zacząć?

Od czego zacząć szycie…myślę, że od fascynacji. Zazwyczaj osoby, które chcą szyć ciągnie do sklepów z tkaninami, do pasmanterii. Kawałek tkaniny wyzwala wyobraźnie, każdy materiał przemawia inaczej i to właśnie w szyciu jest najlepsze, że każdej materii można dać inne życie. Możliwości jest nieskończenie wiele a każda rzecz jest niepowtarzalna.

Zacząć można od szycia ręcznego, choćby stroje dla lalek, misiów, gdy fascynacja zaczęła się już w dzieciństwie. Zdolność szycia ręcznego to bardzo przydatna umiejętonść, rozwijamy wtedy zdolności manualne, uczymy się cierpliwości, ćwiczymy koncentrację.

Podstawowe ściegi to fastryga, wstępne połączenie kawałka tkaniny, to ścieg, który łatwo usunąć, jest tylko tymczasowy, do tzw. przymiarki, próby. Jest też pętelkowanie, szyjemy fastrygą, ale nie dociągamy nitki, ono służy przenoszeniu linii szycia na drugą stronę tkaniny, rozciągamy dwie strony materiału i rozcinamy nitki w środku (materiał kroimy podwójnie). To też ścieg tymczasowy. Kolejny, którym już na stałe łączymy tworzące ubranie, bądź inny wymyślony projekt, poduszkę, torbę, maskotkę, to ścieg za igłą. Powinien być mocny i starannie wykonany od tego zależy trwałość i jakość naszej rzeczy. Są też ściegi ozdobne, którymi możemy haftować, m.in. ścieg łańcuszkowy, krzyżykowy. Szycie ręczne daję frajdę i jest fajnym zajęciem gdy szyjemy małe projekty. W dalszej kolejności zaczynamy marzyć o maszynie do szycia. Ona daje możliwości i znacznie przyspiesza i ułatwia tworzenie. Często to bywa stara, wyciągnięta od mamy, babci, cioci. Te maszyny są niezwykle mocne i choć eksploatowane przez lata, są dobrym wstępem do nauki.

Technika w dziedzinie maszyn krawieckich poszła bardzo do przodu i przyznam, że sama jestem entuzjastką tych innowacji. Teraz hitem są maszyny komputerowe, szycie na nich to prawdziwa przyjemność, są ciche, dają wiele możliwości i są bardzo proste w obsłudze.

Na tym nie koniec, by profesjonalnie wykończyć swoje ubrania, szyć dzianiny potrzebny jest owerlock.  Pięknie obszywa zapasy na szwy, sprawia że są elastyczne, co jest konieczne w dzianinach.

Mamy jeszcze renderkę, na której wykończymy podszycia dzianinowych kreacji.

Jest jeszcze takie cudo, jak hafciarka, na niej możemy dowolnie ozdobić swoje ubrania, tworzyć własne projekty haftów i przenosić je na maszynę. Tyle wstępu, bo szycie to naprawdę długi temat i najlepiej to po prostu szyć, kto zacznie to zrozumie.

Leave a Reply