Bluzka na Lato

Szyjemy bluzkę na lato. To wbrew pozorom bardzo łatwy projekt, osoby, które opanowały umiejętność szycia na maszynie poradzą sobie bez problemu. Wykrój bluzeczki znalazłam w jednym z wydań Burdy, osobiście bardzo lubię ten magazyn, wykroje są ciekawe o różnym stopniu trudności, czasem tylko trzeba je delikatnie skorygować do wymiarów sylwetki, co podpowiem na zdjęciach. A więc zaczynamy, mamy wybrany model, materiał, następnie kopiujemy wykrój po czym sprawdzamy czy pasuje do naszych wymiarów. W każdej gazecie z wykrojami jest tabela rozmiarów, mierzymy się sami lub prosimy o pomoc drugą osobę i wtedy wybieramy odpowiedni dla nas rozmiar.

Bluzka, którą będę szyć.
Wykorzystam ten materiał.
Arkusz z wykrojami.
Na czwartym i piątym zdjęciu pokazuję jak sprawdzić obwody do mojej sylwetki, mój rozmiar to 34, luz zapewniający swobodę ruchów dla takiej letniej bluzeczki to ok. 6 cm. Tu akurat istotny jest obwód biustu, gdyż talia jest krojona szersza potem dopasowywana marszczeniem za pomocą gumki. Sprawdzam też szerokość pleców, u mnie 35 cm a zatem tył wykroju też jest dobry.
Układamy nasz wykrój na materiale, składamy materiał tak by prawa strona była w środku a przód i tył był przyłożony na złożeniu materiału. Dodałam dookoła po 1 cm zapasu na szwy.
Szycie zaszewki pod biustem, szyjemy od szerszej strony do węższej, na końcu wyciągamy dłuższe nitki i zawiązujemy je na supełek.
Gdy już mamy odszytą zaszewkę łączymy boki i ramiona. Dalej to doszycie dolnej falbany, marszczenie do odwodu górnej części bluzki. Warto przed zmarszczeniem zaznaczyć sobie cztery punkty styku, boki są naszym znacznikiem i środek przodu i tyłu, falbanę tak samo składamy na pół i jeszcze raz na pół nacinamy na tych złożeniach i mamy miejsce spotkań 🙂
Tak wygląda już doszyta falbana
Teraz czas na gumkę, powtarzamy manewr z zaznaczaniem linii łączeń.
Następny etap to wykończenie dekoltu, odszywamy go skrojonym wg góry bluzeczki odszyciem, obowiązkowo podklejonym flizeliną.
Części przykładamy prawą stroną do prawej.
odszywamy pamiętając by po przeszyciu ponacinać w zaokrągleniach zapasy.
Wywracamy na prawą stronę, odprasowujemy i gotowe.
Warto połączyć odszycie pod pachą, doszyć do zapasu od boków bluzki, ja to robię ręcznie, można maszynowo.
Podwijamy dół bluzki na 1 cm.
Tak wygląda już gotowa.
1 Response
 1. I have been surfing online greater than 3 hours as of
  late, yet I by no means found any interesting article like
  yours. It’s lovely worth sufficient for me.

  Personally, if all webmasters and bloggers made just
  right content material as you probably did, the internet might be much more helpful
  than ever before.

Leave a Reply