Bluzka na Lato

Szyjemy bluzkę na lato. To wbrew pozorom bardzo łatwy projekt, osoby, które opanowały umiejętność szycia na maszynie poradzą sobie bez problemu. Wykrój bluzeczki znalazłam w jednym z wydań Burdy, osobiście bardzo lubię ten magazyn, wykroje są ciekawe o różnym stopniu trudności, czasem tylko trzeba je delikatnie skorygować do wymiarów sylwetki, co podpowiem na zdjęciach. A więc zaczynamy, mamy wybrany model, materiał, następnie kopiujemy wykrój po czym sprawdzamy czy pasuje do naszych wymiarów. W każdej gazecie z wykrojami jest tabela rozmiarów, mierzymy się sami lub prosimy o pomoc drugą osobę i wtedy wybieramy odpowiedni dla nas rozmiar.

Bluzka, którą będę szyć.
Wykorzystam ten materiał.
Arkusz z wykrojami.
Na czwartym i piątym zdjęciu pokazuję jak sprawdzić obwody do mojej sylwetki, mój rozmiar to 34, luz zapewniający swobodę ruchów dla takiej letniej bluzeczki to ok. 6 cm. Tu akurat istotny jest obwód biustu, gdyż talia jest krojona szersza potem dopasowywana marszczeniem za pomocą gumki. Sprawdzam też szerokość pleców, u mnie 35 cm a zatem tył wykroju też jest dobry.
Układamy nasz wykrój na materiale, składamy materiał tak by prawa strona była w środku a przód i tył był przyłożony na złożeniu materiału. Dodałam dookoła po 1 cm zapasu na szwy.
Szycie zaszewki pod biustem, szyjemy od szerszej strony do węższej, na końcu wyciągamy dłuższe nitki i zawiązujemy je na supełek.
Gdy już mamy odszytą zaszewkę łączymy boki i ramiona. Dalej to doszycie dolnej falbany, marszczenie do odwodu górnej części bluzki. Warto przed zmarszczeniem zaznaczyć sobie cztery punkty styku, boki są naszym znacznikiem i środek przodu i tyłu, falbanę tak samo składamy na pół i jeszcze raz na pół nacinamy na tych złożeniach i mamy miejsce spotkań 🙂
Tak wygląda już doszyta falbana
Teraz czas na gumkę, powtarzamy manewr z zaznaczaniem linii łączeń.
Następny etap to wykończenie dekoltu, odszywamy go skrojonym wg góry bluzeczki odszyciem, obowiązkowo podklejonym flizeliną.
Części przykładamy prawą stroną do prawej.
odszywamy pamiętając by po przeszyciu ponacinać w zaokrągleniach zapasy.
Wywracamy na prawą stronę, odprasowujemy i gotowe.
Warto połączyć odszycie pod pachą, doszyć do zapasu od boków bluzki, ja to robię ręcznie, można maszynowo.
Podwijamy dół bluzki na 1 cm.
Tak wygląda już gotowa.

Leave a Reply